date_range شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۰۲:۲۴ ق.ظ

افسانه روابط خاص ایران و کره‌شمالی/ تهران و پیونگ‌یانگ همکاری‌های هسته‌ای دارند؟

خبرگزاری آریا- پایگاه اینترنتی دیپلمات در مطلبی با عنوان « افسانه روابط خاص ایران و کره شمالی » به بررسی روابط این دو کشور پرداخت.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا، این پایگاه اینترنتی نوشت: روابط ایران و کره شمالی برخلاف آنچه ناظران غربی فکر می کنند عمیق و مهم نیست. جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا عبارت محور شرارت را برای ایران و کره شمالی به منظور نشان دادن خصومت آنها با آمریکا بکار برد. به غیر از این مورد روابط ایران و کره شمالی سابقه دیرینه ای ندارد. در واقع در دیپلماسی معاصر قبل از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 هیچ رابطه ای بین ایران و کره شمالی نبوده است.
ایران در دوران شاه روابط دیپلماتیک خوبی با برخی از کشورهای کمونیستی مخصوصا چین و شوروی سابق و همچنین کشورهای بلوک شرق مانند رومانی و بلغارستان داشت. این سوابق نشان می دهد که نبود روابط دیپلماتیک بین ایران و کره شمالی به علت مسائل ایدئولوژیک نبوده است بلکه به علت مسیرهای استراتژیکی متفاوتی بوده که آنها داشتند. بعد از انقلاب روابط دیپلماتیک بین دو کشور برقرار شد که نشان می دهد باوجود سیاست های انزواطلبانه، آنها با یکدیگر دوست شدند. علاوه بر آن رژیم جدید ایران برای گسترش روابط با تعدادی از کشورهای جهان سوم ابراز علاقه می کرد. انقلاب اسلامی، بحران گروگان گیری و جنگ ایران و عراق باعث انزوای بین المللی ایران شد و زمینه را برای همکاری بین ایران و کره شمالی فراهم کرد. فروش سلاح کره شمالی به ایران بیشتر بابت مسائل اقتصادی بود تا سیاست خارجی، چرا که این امر فواید اقتصادی زیادی برای پیونگ یانگ به همراه داشت. البته کره شمالی بهای همکاری با ایران را پرداخت. در زمان جنگ ایران و عراق روابط کره شمالی با عراق قطع شد و صدام که از کمکهای مالی و نظامی غرب بهره مند بود دیگر نیازی به سلاح های کره شمالی نداشت. در دهه نود ایران نفت را با قیمتی مناسب به کره شمالی می داد. روابط این دو کشور در دهه های 1990 و 2000 همچنان گرم بود اما هیچ ویژگی خاصی در آن وجود نداشت. روابط هر کدام از این کشورها در این دوران با آمریکا کمی بهبود یافت.
 در مورد کره شمالی این گمانه زنی ها مطرح شد که ممکن است نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج شود و همینطور حرف از آشتی با کره جنوبی پیش آمد. کمک تهران برای شکست طالبان در افغانستان دورنمای برقراری روابط بین ایران و آمریکا در آینده را تقویت کرد. اما سخنرانی جورج بوش در ژانویه 2002 و استفاده از عبارت محور شرارت برای ایران و کره شمالی فرصت آشتی آمریکا با این دو کشور را از بین برد. در همان سال رسانه ها گزارش دادند کره شمالی تکنولوژی موشکی را به ایران انتقال داده است. کره شمالی با حملات آمریکا علیه طالبان در افغانستان مخالف بود اما ایران این مداخله را نمی خواست محکوم کند.
 در منطقه شام و سوریه، ایران به حمایت از گروه حزب الله ادامه می دهد درحالیکه کره شمالی در ارائه کمک به این سازمان نقش عمده ای نداشته است. از طرفی دیگر کره شمالی روابط دیرینه ای با سازمان آزادی بخش فلسطین که با ایران چندان همسو نیست، دارد.
جامعه اطلاعاتی آمریکا و دولت اوباما سوالاتی درباره همکاری های هسته ای این دو کشور مطرح می کردند. از دید جهانی این دو کشور به غیر از مسائل نظامی چیز زیادی نمی توانند به یکدیگر ارائه کنند. درحالیکه ایران بواسطه توافق هسته ای به سمت اعتدال پیش می رود و روابط اقتصادی اش را با کشورهای اروپایی بیشتر می کند و به پایان تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل نزدیک می شود، احتمالا نقش کره شمالی به عنوان متحد ایران کم رنگ تر خواهد شد.

نمایش موجودیت‌ها