date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۱:۱۵:۰۰ ق.ظ

نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم/ برای تکمیل برخی تولیدات داخلی، به واردات مواد اولیه نیاز داریم

نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم/ برای تکمیل برخی تولیدات داخلی، به واردات مواد اولیه نیاز داریم
منبع خبر: تابناک

برخی از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که عامل پدید آمدن وضعیت کنونی در کشور، اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران است و تنها راه‌حل این مشکلات نیز مذاکره است؛ اما اکنون با آمدن وزیر خارجه آلمان و حضور قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن در ایران، بار دیگر موضوع مذاکرات احتمالی به غرب و آمریکا جدی شده است.

نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم/ برای تکمیل برخی تولیدات داخلی، به واردات مواد اولیه نیاز داریمبرخی از سیاستمداران ما اعتقاد دارند که عامل پدید آمدن وضعیت کنونی در کشور، اقدامات آمریکایی‌ها علیه ایران است و تنها راه حل این مشکلات نیز مذاکره است؛ اما اکنون با آمدن وزیر خارجه آلمان و حضور قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن در ایران، بار دیگر موضوع مذاکرات احتمالی به غرب و آمریکا جدی شده است.

به گزارش «تابناک»؛ با این ‌حال برخی ازجمله بعضی نمایندگان مجلس بر این باورند که نگاه به بیرون نمی تواند، همه مشکلات کشور را حل کند و باید در کنار فعال شدن دیپلماسی، راهکارهای دیگر از جمله اتحاد درونی و تکیه بر ظرفیت های داخل هم مد نظر قرار گیرد.

به اعتقاد این افراد، نمی توان دور کشور حصار کشید، چون برای اجرای بسیاری از پروژه‌ها و یا تولید محصولات داخلی، نیاز به واردات برخی مواد اولیه حتی محدود وجود دارد و اگر ما بتوانیم روابط خود را با برخی از کشورها بیشتر و تنش‌های موجود با بعضی از کشورها را ـ که نیازی به تقابل با آنها نیست ـ کم کنیم، می توان به آسانی از این بحران ها بگذریم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: شرایط بین‌المللی ما در حال بهبودی است و با استفاده از دیپلماسی فعالی که داریم، توانسته‌ای بسیاری از مشکلات تحریمی را که در ماه های گذشته فشار زیادی بر ما تحمیل کرد، کم کنیم.
البته برخی اعتقاد دارند که باید مذاکره صورت گیرد و نگاه این افراد هم به سمت آمریکاست، ولی به نظر من، ما باید بار دیگر زمینه ای فراهم آوریم که آمریکا تنهاتر و از به وجود آمدن اجماع‌ها جلوگیری شود. برای این کار هم نیاز است که در داخل به امکانات و سرمایه و ظرفیت‌های خود متکی باشیم تا بتوانیم از عهده خارجی‌ها برآییم.

وی افزود: تا اینجای کار کسی مشکلی ندارد، اما زمانی ما می‌توانیم نتیجه بهتری بگیریم که تعاملی هم با همسایگان و کشورهای دیگر دنیا داشته باشم. در این میان، اگر آمریکا هم خواست که خواسته است و اگر هم نخواست، مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد.

جعفرزاده گفت: اما اتفاقی که می افتد و عموماً بر اساس تنگ‌نظری‌ها یا سهل‌انگاری‌هاست، این است که ما با کشورهایی وارد چالش می شویم که ضرورتی ندارد. ما نمی توانیم با آنها تعامل کنیم و جالب است که برخی از این کشورها از بابت تحریم‌ها خسارت می‌بینند، ولی ما نمی‌توانیم با آن‌ها تعامل کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: دستگاه دیپلماسی ما در کاهش این تنش ها تلاش های زیادی کرده، ولی هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است. البته وزرای دیگر هم دست روی دست گذاشته اند و تماشاچی اقدامات وزارت خارجه هستند که این خود داستان دیگری است!

جعفرزاده در ادامه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت می‌تواند با ترکیه یا برخی دیگر از کشورها اتفاقاتی را رقم بزند و یا وزارت کشاورزی مثلاً با روسیه می‌توانند کارهایی بکند و یا سایر وزارت خانه ها بسته به نوع فعالیتشان، می توانند به وزارت خارجه ما کمک کنند. اگر مجموعه دولت بخواهد می‌تواند بخشی مهمی از این تحریم‌ها را بی‌اثر کند.
تولید سرریز ما به هر حال باید صادر شود، مواد اولیه را هم نیاز است که وارد کنیم؛ بنابراین، ما نمی توانیم دور کشور خود حصار بکشیم و ادعا کنیم همه‌ چیز را خودمان خواهیم ساخت. خلاصه چیزهایی هست که به‌هرحال وابسته به خارج است و مواد اولیه آن باید از بیرون وارد شود. شاید در یک محصول تولیدی ما، ده درصد وابستگی به خارج داشته باشیم و اگر این را ده درصد را وارد نکنیم، دیگر نمی‌توانیم آن محصول را تولید کنیم؛ بنابراین، نیاز به دیپلماسی خارجی داریم. مشکلی که ما داریم وجود انفعال در نهادهای مختلف است.

وی در پایان گفت: باید یک کنش مقتدرانه به ‌جای یک واکنش منفعلانه صورت گیرد تا بتوانیم از عهده مشکلات خود برآییم و با اقتدار و حفظ جایگاه همیشگی خود در مناسبات بین‌المللی تحریم‌ها را دور بزنیم.

تصویرها
نمی‌توانیم دور کشور حصار بکشیم/ برای تکمیل برخی تولیدات داخلی، به واردات مواد اولیه نیاز داریم
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  وقتی قانون اینکه درآمدت را از کجا بدست آوردی در کشور ما وجود ندارد نتیجه اش همین اختلاص پول شویی و کلاه برداری های وسیع می شود و راهکار آن تصویب این قانون است مثل تمام کشورهای پیشرفته دنیا

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۲۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دعوت ازروحانی در نشست جی ۲۰ مترادف است بازمینه سازی ملاقات کاملا تصادفی ! روحانی وترامپ

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۸:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  آقای جعفر زاده شما لیستی از واردات 4 سال اخیر تهیه کنید و وزن ریالی آنها را مقایسه کنید ببینید آیا اولا چند درصد آن کالاها وارداتشون در این شرایط خیانت آشکار بوده . از طرفی با ارزش ریالی همین کالاها ملزومات ضروری چند کارخانه را میتوانستیم وارد کنیم تا آن محصولات ضروری از تولید متوقف نشوند؟ اینطور نیست که دلار هایی ارزان با رانت به افرادی واگذار شد؟ اینطور نیست که کالاهایی نظیر تزیینات و ظروف و آب پنیر و خودروهای لوکس و کودها ی متنوع و لوازم آرایشی و بذر های تراریخته و هزاران نمونه دیگر مثل پوشاک و کفش و .... که تجملاتی هستند در این شرایط نمی بایست دلاری برای آنها هزینه میشد ؟ آیا اینها خیانت نیست ؟

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  خوب بود. اگر اسم کشورهایی که ایشان گفتند که نباید. مشکل داشته باشیم ، ولی داریم را میگفتند. مثلا سعودی ها که به هیچ صراطی مستقیم نیستند ، چکار. میشود کرد؟ یا امارات حرف حسابش چیه که با صیهونیست ها و سعودی ها و امریکا دست به یکی کرده بر علیه ایران ؟

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  سلام

  برجام رقص باله بود؟!مذاکره یعنى چى؟! برجام ،فتح الفتوح و آفتاب تابان و................این شد.در ضمن در مذاکره باید چیزى بدهى و چیزى بگیرى،شما چه مى خواهید بدهید؟!

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۰۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  علی

  در کجای منطق و طبق کدام اصول حیاتی و حیثیتی به ما داده شده تا با آمریکا بجنگیم و اسرائیل را نابود کنیم ؟ برای یک کار محال و غیر عملی و غیر منطقی و محال

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  عزت

  فقط مذاکره با ابر قدرت دنیا مشکلات را حل خواهد کرد

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۰۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  حسین

  امیدوارم این دفعه دیگه فرصت سوزی نکنند

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۲۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  علی

  مسئله فقط واردات مواد اولیه نیست مشکل عدم سازگاری با دنیای خارج است

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۱۷:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  سلام

  چرا ژاپن ک مورد حمله اتمی امریکا واقع شد. چرا باهاش قطع رابطه نکرد؟

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۰۲:۰۰ ب.ظ