date_range چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۲:۲۳:۰۰ ب.ظ

وتوی طرح شورای شهر تهران برای «زیست شبانه» توسط پلیس!

وتوی طرح شورای شهر تهران برای «زیست شبانه» توسط پلیس!
منبع خبر: تابناک

هنوز ماجرای شکایت پلیس راهور از شهرداری تهران درخصوص دریافت بخشی از عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک فرجام نیافته، شواهد حکایت از شکل‌گیری دعوایی جدید میان پلیس و مرجع تصمیم‌گیری امور شهری در تهران دارد.

هنوز ماجرای شکایت پلیس راهور از شهرداری تهران در خصوص دریافت بخشی از عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک فرجام نیافته، شواهد حکایت از شکل گیری دعوایی جدید میان پلیس و مرجع تصمیم گیری امور شهری در تهران دارد.

به گزارش «تابناک»؛ اختلاف نظری که این بار در خصوص «زیست شبانه» بروز و نمود یافته است؛ طرحی که پشتوانه آن مصوبه شورای شهر تهران است و قرار است به شب مردگی پایتخت کشورمان پایان دهد که به باور برخی، از جمله اشکالات تهران است.

ایده‌ای که بر اساس آن، قرار است فعالیت‌های روزانه در گذرگاه‌هایی منتخب از شهر، بعد از نیمه شب نیز ادامه پیدا کند و به این وسیله، پویایی جایگزین شب مردگی شود. درست مانند آنچه در شهر‌های بزرگ جهان در جریان است و حتی در شهر‌های بزرگ کشور‌های اسلامی نیز دیده می‌شود، اما تهران از آن تهی ا‌ست.

تصمیمی که قرار است در فاز نخست به مدت سه ماه به بوته آزمایش گذاشته شود و سپس در نتیجه ارزیابی‌ها و بررسی‌های کارشناسی، مشخص شود که آینده اش چه خواهد بود؛ تمدید مهلت آزمایشی اجرای طرح یا گسترش و بسط آن یا پایان دادن به این طرح؛ طرحی که هدف گذاری آن رونق گردشگری، افزایش امنیت و نشاط و مولفه‌هایی از این دست است.

رویدادی که به نظر می‌رسید تمامی مقدمات برای آغازش فراهم آمده تا جایی که محور‌ها و خیابان‌های مشمول این طرح حیات شبانه در فاز نخست و آزمایشی نیز مشخص و معرفی شده بود، غافل از آنکه شگفتی بزرگی در راه است و یک موضوع مهم و حیاتی، از قلم افتاده و مغفول واقع شده است؛ دریافت تایید پلیس!

 
وتوی طرح شورای شهر تهران برای «زیست شبانه» توسط پلیس!

این را اظهارنظر سردار رحیمی، رئیس پلیس پایتخت نشان می‌دهد که تاکید کرده «صنوف تنها در ماه مبارک رمضان اجازه فعالیت تا سحر را داشته‌اند و پس از پایان ماه رمضان این امر منتفی است؛ ساعت فعالیت صنوف صرفا تا یک بامداد است و در صورت مشاهده عدم رعایت این موضوع، با صنوف متخلف برخورد قانونی خواهد شد.»

بیشتر بخوانید

اظهار نظری که در ادامه آن، به صراحت تاکید شده که پلیس بر اجرای ممنوعیت فعالیت شبانه اصرار دارد و این موضوع را به اطلاع صنوف هم رسانده است: «از طریق معاونت نظارت بر اماکن عمومی به همه صنوف اعلام کرده‌ایم که زیست شبانه نداریم و صرفا صنوف تا یک بامداد مجاز به فعالیتند.»

وضعیتی که نشان می‌دهد طراحان «زیست شبانه» این بخش مهم را یا فراموش کرده و یا اهتمامی جدی به رفع ابهامات پلیس و توجه به الزامات ایشان نشان نداده بودند. موضوعی که برخی اعضای شورای شهر نیز تلویحا آن را تایید کرده اند، از جمله یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا که در پی مخالفت پلیس گفته: «ایرادات انتظامی و امنیتی "طرح زیست شبانه" با هماهنگی نیروی انتظامی برطرف خواهد شد.»

سخنانی که نشان می‌دهد این طرح حاوی ایراداتی از نوع امنیتی و انتظامی است که می‌بایست رفع شود. ایراداتی که ظاهرا بسیار هم جدی و مهم هستند تا جایی که رئیس پلیس پایتخت ترجیح داده به جای اشاره به اشکالات طرح و یا حتی گله از شورا در خصوص نادیده گرفتن نقش پلیس در ماجرا یا هر سخن دیگری، بگوید «طرح زیست شبانه نداریم» و تاکید می‌کند که این موضوع به اطلاع صنوف رسانده شده و تخطی از آن مستوجب مجازات است.

اظهارنظری که اگر به وتوی این طرح توسط پلیس تعبیر شود، بی انصافی نخواهد بود. وتویی که نتیجه قصور بزرگ شوراست و احتمالا نتیجه آن، شکل گیری بحث و حتی جدل‌هایی طولانی خواهد بود. مجادله‌هایی برای بازگرداندن طرح زیست شبانه به مسیر اجرای آزمایشی که معلوم نیست ابعاد اختلاف را گسترده‌تر خواهد کرد یا تنها نتیجه آن، تاخیر دوباره در اجرای این طرح به دلیل رفع نواقص آن خواهد بود!

تصویرها
وتوی طرح شورای شهر تهران برای «زیست شبانه» توسط پلیس!
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  پلیس مسئول تربیت مردم نیست. مردم خودشان عقل دارند و حق انتخاب

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  زیست شبانه فقط سلب اسایش مردم است

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۰۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  مردم برای زیست شبانه به شورا رای ندادن این یک مسئله مهم است و جدای از نظر پلیس مردم باید به آن جداگانه رای دهند ساعت یک شب هم دیر است

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۴:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  درست ترین کار پلیس همینه که جلو سلب اسایش مردم را بگیرد

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۳۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  رضا

  تو رو خدا مواظب طرح های شهرداری باشید فقط میخوان پول در بیارند الان توی تپه های عباس آباد محدوده کتابخانه ملی و فرهنگستان هر روز ترافیک درست شده و خیابان ها را پارکینگ کردند و از مردم پول می گیرند یک ساعت هم باید توی صف یاشی تا وارد بشی آخه یکی نیست بپرسه که ما بابت ساخت این خیابان مالیات دادیم حالا باید پول بدیم تردد کنیم اون هم با این وضعیت چاله چوله های وحشتناکش

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۰۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دخالت قوا و نهادها در امور همدیگر کلا بیداد میکنه، پلیس بجای شورای شهر و شهرداری تصمیم میگیره، خب بودجه و امور مجلس رو هم پلیس انجام بده چه اشکالی داره

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۴۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  برای پایتخت 12 میلیون نفری واقعا خیلی بده که ساعت 1 شب به بعد صنوف بسته باشند ... در کل شهر زیست شبانه اش مثلا چی میخواد باشه ! ساعت 1 شب هم دیره ! پلیس هم جاجا می کنه ! بهتره همه برند سرشب بگیرن بخوابند .

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  چرا پلیس با فعالیت قلیانی ها مخالفت نمیکنه . باید عینک بدبینی را از روی چشمان خیلی از مسئولان برداریم با همین کارشکنی ها سه نسل از جوانان جوانترین کشور جهان را داغون کردید. همین کارها علت پناه بردن اغلب جوانان به مواد مخدر و اعتیاد و فساد است.

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  محمد

  وقتی غرض اصلی از یک مخالفت ، ناپذیرفتنی باشد باید بدنبال یک غرض دیگر بود.واقعیت آنست که پلیس ما تنبل است . ناتوان است . انگیزه برای کار جدی و خدمت واقعی ندارد . بهترین روش مقابله با جرایم پاک کردن صورت مساله است . مثلا درباره حجاب اجباری، درست است که کمتر از نیمی از جامعه مابی حجابی را قبول ندارد اما نیمه ای به این امر اهمیت نمی دهد و با هرشرایطی راحت است چه گناهی کرده اند؟ اصولا بی حجاب ها با باحجابهامشکلی ندارند و دشمنی ای باایشان ندارند اما طرفداران حجاب متاسفانه با بیحجابها کار دارند و ازهمینجا مشکلات و جرائم آغاز میشوند. درحالیکه پلیس باید با پررنگ کردن نقش خود در این بین از دست درازی طرفداران حجاب به سمت باقی قشر جامعه جلوگیری کند نبود توان و دانش اجتماعی لازم در بین پرسنل انتظامی باعث می شود که قانون برای به حداقل رساندن صرف انرژی برای ایجاد عدل درجامعه ، آنطرف را که با بیحجابی مشکلی ندارند سرکوب میکند و زیر بار اجبار میبرد . بقیه مسایلی که پلیس باآنهامخالف است هم بهمینگونه قابل موشکافی هستند .

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۱۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ترامپ

  زیست شبانه فقط مخصوص کشورهای غربی است و مسایل منکراتی زیادی هم دارد با نظر داش زینال کاملا موافقم داداش خاکتم

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۰۷:۰۰ ب.ظ