date_range چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ access_time ۱۲:۲۱:۰۰ ق.ظ

سفیر چین در گفتگو با مهر مطرح کرد: تعهد چین به اصل برد-برد در طرح جاده ابریشم/گفتگو راه‌حل افغانستان

سفیر چین در گفتگو با مهر مطرح کرد: تعهد چین به اصل برد-برد در طرح جاده ابریشم/گفتگو راه‌حل افغانستان
منبع خبر: خبرگزاری مهر

«پنگ سن» با تاکید بر لزوم تعهد طرف‌ها به همکاری برد-برد در پروژه یک جاده-یک کمربند نسبت به آینده روشن این طرح ابراز خوش‌بینی کرده و خواستار حل مشکل بی‌ثباتی در افغانستان از طریق گفتگو شد.

خبرگزاری مهر ، گروه بین الملل -پیمان یزدانی : جاده ابریشم جدید معروف به یک کمربند - یک راه(OBOR)،  برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ از سوی رئیس جمهور چین مطرح گردید. این طرح نه تنها ایجاد یک منطقه اقتصادی یکپارچه و هماهنگ در کشورهای در مسیر جاده ابریشم قدیم را دنبال می کند بلکه به کشورهای جنوب شرق آسیا و پاکستان نیز گسترش خواهد یافت.

این پروژه از دو مسیر زمینی و دریایی تشکیل شده است. در این ابتکار بخش شمالی چین از طریق کشورهای آسیای مرکزی به روسیه و اروپا متصل می‌شود.

مسیر مرکزی این پروژه از آسیای مرکزی به ایران و خلیج فارس و همچنین ترکیه و دریای مدیترانه می‌رسد.

بخشی از این طرح عظیم چین برای دسترسی به بنادر کشورهای جنوبی خود طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان(CPEC) است که از منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان می گذرد. دهلی نو به این اقدام چین و سرمایه گذاریش در این منطقه اعتراض شدیدی کرده است.

نشست یک کمربند - یک راه در حالی با حضور رهبران ۲۹ کشور و ۱۲۰۰ هیئت از کشورهای مختلف در پکن در ماه گذشته در حالی برگزار شد که هند سومین قدرت اقتصادی آسیا بزرگترین غایب آن محسوب می شد.

سفیر چین در گفتگو با مهر مطرح کرد: تعهد چین به اصل برد-برد در طرح جاده ابریشم/گفتگو راه‌حل افغانستان

در خصوص موانع بر سر راه تحقق اهداف چین از این پروژه عظیم و همچنین دورنمای آن گفتگویی داشته ایم با «پنگ سن» سفیر چین در ایران که مشروح آن در زیر آمده است.

وی در خصوص میزان موفقیت پروژه یک جاده -یک کمربند چین با وجود مشکلات و موانعی از قبیل نارضایتی هند از همکاری گسترده چین با رقیب منطقه ای این کشور یعنی پاکستان و همچنین وجود بی ثباتی و ناامنی در افغانستان، گفت: پروژه یک جاده- یک کمربند طرح خود کشور چین به تنهایی نیست و نتیجه همکاری چین با دیگر کشورها می باشد. ۲۷۰ پروژه ای که تا به حال در این مسیر تعیین شده از طریق گفتگو و همکاری بین چین و دیگر کشورها حاصل شده است.

پنگ سن در ادامه درباره ناامنی ها در افغانستان و حضور نیروهای خارجی در این کشور به بهانه مقابله با تروریسم و ایجاد ثبات در این کشور و راهکار حل و فصل این معضل که مانعی برای تحقق اهداف پروژه یک جاده یک کمربند است، گفت: مسئله افغانستان نباید از طریق جنگ و زور حل و فصل شود. شوروی سابق هم قبلا در افغانستان وارد جنگ شد ولی موفق نشد. آمریکا هم نیروهایی اعزام کرده ولی موفق نبوده است. کلید حل مسئله افغانستان ارتباطی به میزان نیروهای نظامی که کشورها اعزام می کنند ندارد. جنگ راه حل نیست همه طرف ها باید بنشینند و گفتگو کنند و بتوانند راه ساخت و ساز و توسعه کشور را بیابند.

سفیر چین در تهران در خصوص اقداماتی که چین تا کنون برای برقراری ثبات در کشور همسایه غربی خود یعنی افغانستان انجام داده است، گفت:  چین هم در حال حاضر درباره حل و فصل مسئله افغانستان یکسری کارهایی را انجام می دهد. سال گذشته نشست استانبول را برگزار کرد که دکتر ظریف هم در آن شرکت داشت. افغانستان همسایه مشترک چین و ایران است و بنابراین حفظ صلح و ثبات در این کشور هم به نفع ایران است و هم چین.

وی درباره برخی دیدگاه ها که بر این باور است که بی ثباتی ها در افغانستان ساخته و پرداخته آمریکایی ها و برخی کشورها با هدف دستیابی به برخی اهداف خاص از جمله مهار چین است و اینکه این مسئله می تواند مانع از تحقق اهداف پروژه یک جاده -یک کمربند چین شود، گفت: بعضی کشورها از بابت این پروژه خرسند و راضی نیستند و برخی هم اهمیت و جایگاه آن را متوجه نیستند. برخی از این کشورها راضی به قدرتمندتر شدن کشورهایی مثل چین و ایران نیستند. حتما با این مسیر با دشواری هایی مواجه خواهیم بود ولی با این همه من آینده این پروژه را بسیار مثبت ارزیابی می کنم. مثلا ژاپن پیشتر این طرح را بسیار منفی ارزیابی می کرد ولی الان نگاه مثبتی به آن دارند. یا یک مورد دیگر بگویم برخی کشورها نسبت به تاسیس بانک زیرساخت آسیا در گذشته واکنش مثبتی نداشتند اما با گذشت زمان یکی پس از دیگری به عضویت این بانک درآمدند. بنابراین باید اصول برنامه ریزی ها و برخورداری های مشترک را مد نظر قرار دهیم و به یک بازی برد-برد پایبند باشیم تا آینده یک جاده -یک کمربند باشکوهتر و روشنتر باشد.

وی درباره آینده روابط چین و آمریکا با وجود اختلاف نظرها بین دو طرف گفت: چین همواره بر اصول همکاری و احترام متقابل و همکاری برد-برد تاکید دارد. در سفر رئیس جمهور چین به آمریکا و دیدار وی با دونالد ترامپ، روابط کاری خوبی بین دو طرف ایجاد شده است. در مذاکرات مذکور درباره روابط دو جانبه و مسائل بین المللی توافقاتی انجام شده اند که برای روابط دو طرف بسیار مفید می باشد. اخیرا آمریکا هیاتی را هم برای شرکت در نشست یک جاده - یک کمربند به پکن اعزام کرده بود. چین و آمریکا منافع مشترکی دارند و امیدواریم بتوانند بر اساس احترام متقابل همکاری کنند.

تصویرها
سفیر چین در گفتگو با مهر مطرح کرد: تعهد چین به اصل برد-برد در طرح جاده ابریشم/گفتگو راه‌حل افغانستان
نمایش موجودیت‌ها