date_range پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۱۵:۱۵ ق.ظ

دستور جدید برای تعطیلی پروژه‌های شهری پایتخت

دستور جدید برای تعطیلی پروژه‌های شهری پایتخت

معاون شهردار تهران می‌گوید برای تعطیلی پروژه‌های شهری غیرضرور در شهر تصمیم قطعی داریم. قرارگیری مالیه شهرداری تهران در یک وضعیت بحرانی مهم‌ترین دلیل حذف یا توقف پروژه‌های غیرضروری پایتخت عنوان شده است. سکینه اشرفی می‌گوید: سال‌جاری یکی از سخت‌ترین سال‌های مالی برای شهرداری تهران است از این‌رو جز حقوق و دستمزد که تعطیل‌بردار یا قابل کاهش نیست باید تلاش کنیم تا در سایر بخش‌ها با صرفه‌جویی و اولویت‌بندی در انجام هزینه‌ها بتوانیم این شرایط سخت را پشت سر بگذاریم.

او کلنگ‌زنی پروژه‌های غیرضرور طی سال‌های گذشته را یکی از دلایل بروز این وضعیت می‌داند و می‌گوید: متاسفانه در سنوات قبل، بدون کار کارشناسی یا برنامه‌ریزی، کلنگ پروژه‌هایی در شهر به زمین زده شده و بسیاری از این پروژه‌ها نیمه‌کاره رها شده‌اند. در شرایط مالی فعلی، امکان اتمام این پروژه‌ها وجود ندارد و بنابراین بودجه تنها به پروژه‌هایی تخصیص داده می‌شود که دارای اثربخشی برای مردم بوده و اجرای آنها اولویت داشته باشد.

به گفته اشرفی، پروژه‌های کم‌اهمیت یا پروژه‌هایی که اثربخشی برای مردم ندارند، از دستور کار خارج شده و متوقف می‌شوند در همین راستا هم تمامی مناطق شهرداری موظفند تا به‌طور جدی از انجام هزینه‌های غیرضرور پرهیز کنند. در عین حال تعریف و کلنگ‌زنی پروژه‌ جدید از سوی شهرداری برای سال آتی و اخذ تسهیلات برای اجرای پروژه‌های شهری که کمتر از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند ممنوع است. چراکه طی سال‌های گذشته حجم بالای پروژه‌های عمرانی شهری بزرگ‌ترین مکنده بودجه شهرداری تهران بوده و همچنین بخش زیادی از تسهیلات بانکی اخذ شده از سوی شهرداری برای تکمیل و اتمام این پروژه‌ها مصرف شده که هم‌اکنون به شکل بار سنگین بدهی برای شهرداری تهران باقی مانده است. وضع موجود اقتصاد پایتخت که به‌شدت متاثر از کسری بودجه و بدهی به پیمانکاران است امکان ادامه فعالیت پروژه‌های سرمایه‌ای و عمرانی در پایتخت را در وضعیت بسیار پایین قرار داده است به‌طوری که بررسی‌های مدیران جدید نشان می‌دهد تامین هزینه‌های آتی پایتخت به شکل گذشته (متکی به درآمدهای ناپایدار و درآمدهای محدود پایدار و وام‌های جزئی) امکان ندارد. کارشناسان یکی از راهکارهای برون‌رفت از وضعیت فعلی را استفاده از روش مشارکت عمومی-خصوصی می‌دانند. با استفاده از این روش، بخش‌خصوصی که تاکنون پیمانکار شهرداری بوده‌ و از منابع محدود شهرداری برای اجرای پروژه‌ها استفاده می‌کرد به سرمایه‌گذار پروژه‌های شهری و شریک شهرداری تبدیل خواهد شد. در قالب این تدبیر، بخشی از پروژه‌های شهر تهران که هزینه‌های زیادی را به بودجه پایتخت تحمیل می‌کند به بخش‌خصوصی واگذار می‌شود. همین‌طور در چنین شرایطی اختصاص بودجه محدود شهر به اولویت‌های پایتخت از مهم‌ترین رویکردهای مدیریت شهری طی دو سال آتی شناخته شده است. مهم‌ترین مسائل کلیدی شهر تهران که به نظر می‌رسد با وجود تکرار آن طی سال‌های اخیر همچنان به‌عنوان چالش‌های اصلی تهران شناخته می‌شود در چهار محور اصلی قابل دسته‌بندی است.

 

نمایش موجودیت‌ها