date_range پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۱۵:۱۵ ق.ظ

تنش دوباره در بازارهای میانه

تنش دوباره در بازارهای میانه
دسته خبری: اقتصاد|بورس

ریچارد هندرسون «ریچارد هندرسون» دانشمند در زمینه زیست‌شناسی مولکولی اهل بریتانیا و برنده جایزه نوبل شیمی در سال 2017 است. او در علوم تلفیقی میان رشته‌ای با اقتصاد نیز تبحر دارد و به بررسی بازارهای نوظهور پرداخته است.

صندوق‌هایی که در سهام بازارهای نوظهور فعال هستند به میزان بیش از ۳۸۰۰ میلیون دلار ظرف یک هفته اخیر (تا چهارشنبه)، خالی شدند. براساس گزارش EPFR Global، که بر صندوق‌های مشترک و صرافی‌هایی که مشغول مبادلات تجاری در اقتصادهای میانه هستند نظارت می‌کند، روند هفتگی جریان سرمایه در روزهای اخیر رو ‌به وخامت گذاشته و با این حساب زنجیره خروج سرمایه‌ها برای ۵ هفته متوالی از حجم هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری نیز عبور کرده است. سال گذشته ترکیه و آرژانتین درگیر بحران لیر و پزو، همزمان با تورم‌های افسارگسیخته‌شان بودند و ۱۱ هفته متوالی با پرواز سرمایه‌ها در ماه جولای حجمی بالغ‌بر ۱۷ میلیارد دلار از سرمایه‌های فعال در بورس‌های بازارهای نوظهور خارج شدند. مقایسه این ۲ دوره زمانی که یکی ظرف پنج هفته نزدیک به هشت میلیارد دلار جریان خروجی داشته و دیگری ظرف ۱۱ هفته نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار پرواز سرمایه را تجربه کرده نشان می‌دهد در صورت تداوم روند خروج سرمایه هفتگی از اقتصاد‌های میانه شرایطی مشابه با سال گذشته که نتیجه آن خروج ۱۷ میلیارد دلار سرمایه در ۱۱ هفته بود؛ در شرف تکرار است. سرمایه‌گذاران فعال در بازارهای اوراق بیش از یک میلیارد دلار از سرمایه‌های این بازار را ظرف هفته اخیر خارج کردند.

هفته دوم جریان خروجی سرمایه

به این ترتیب، دومین هفته خروج سرمایه اقتصاد‌های میانه نیز رخ داد. هفته گذشته ۲۸۰۰ میلیون دلار جریان خروجی به ثبت رسیده بود. در مجموع حدود ۴ میلیارد دلار ظرف دو هفته بازارهای اوراق اقتصادهای نوظهور را ترک کرده است. محو شدن انتظار برای یک نتیجه‌گیری سریع در خلال مذاکرات تجاری میان دو ابرقدرت اقتصادی دنیا بازدهی اوراق خزانه آمریکا را به کمترین سطح از سال ۲۰۱۷ میلادی در روز سه‌شنبه رساند. شاخص MSCI در نسخه بازارهای نوظهور نشان می‌دهد شرکت‌های فعال در بورس این کشورها به پایین‌ترین سطح از اواسط ماه ژانویه رسیده‌اند.

تنش دوباره در بازارهای میانه

تصویرها
تنش دوباره در بازارهای میانه
نمایش موجودیت‌ها